Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura coworkingowego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura coworkingowego?

Poznajmy podstawowe cechy coworkingu, które przełożą się na wysoki standard pracy oraz sukces Twojej firmy.

Biuro coworkingowe

Doskonała alternatywa dla młodych przedsiębiorców i freelancerów

Biura coworkingowe posiadają wspólną powierzchnię do pracy przeznaczoną dla freelancerów i młodych przedsiębiorców, którzy mogą wynająć biurko na godziny lub standardowe biuro na stałe. Biurko w coworkingu jest często tańsze niż wynajem biura w budynku biurowym, a do tego stwarza możliwość poznania nowych ludzi i nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych.

Praca w środowisku coworkingowym zapewnia lepszy komfort pracy od domowego biura, w którym często rozprasza nas wiele czynników i gdzie nie możemy skupić się na swojej pracy. Poza wygodnym miejscem do pracy biuro coworkingowe to lepsze rozwiązanie od pracy w domu za sprawą doskonałej infrastruktury – czyli, salom szkoleniowym i konferencyjnym do spotkań z klientami, strefie relaksu, kuchni z ekspresem do kawy oraz recepcji z drukarką i skanerem.

Dzięki pracy w przestrzeni coworkingowej możemy nie tylko pozyskiwać dodatkowych klientów wśród innych coworkerów, ale znaleźć tam potencjalnych współpracowników, dzięki którym poszerzymy swoją ofertę o dodatkowe usługi, co pozwoli zdywersyfikować nas biznes. Przyjmując klientów w prestiżowej lokalizacji i ładnie urządzonej sali szkoleniowej z pewnością będziemy traktowani bardziej poważnie niż w przypadku spotkań z  kontrahentami w kawiarni. Biuro coworkingowe będą idealne dla copywriterów, grafików, programistów, młodych przedsiębiorców, pisarzy, architektów etc.

Postaw na wirtualny adres

Dzięki temu rozwiązaniu rozwiniesz skrzydła

Obecnie w dużych miastach mamy prawdziwy wysyp biur coworkingowych, co wcale nie ułatwia wyboru. Bo jak odróżnić od siebie dziesiątki pozornie takich samych firm? Otóż wybierając coworking czy wirtualne biuro powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności cenę. Firmy oferują wynajem biurka na godziny, a niektóre posiadają tylko abonamenty za tydzień lub miesiąc. Sam zdecyduj czy potrzebujesz tylko biurka z doskoku, by oderwać się od pracy w domu lub kawiarni czy też chcesz mieć stałą, komfortową przestrzeń do pracy? Analizując oferty przejdźmy się do danego coworkingu i oceńmy standard budynku oraz powierzchni do pracy oraz zastanówmy się czy stosunek ceny do jakości jest dla nas wystarczający. Zwróćmy uwagę też na rodzaj umowy i okres wypowiedzenia oraz formę płatności za biuro – miesięczny lub z góry na rok. Wszystkie te aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze biura coworkingowego.

Jednym z ważniejszych aspektów jest dobra lokalizacja. Ma to znaczenie zarówno dla Ciebie, jak i dla potencjalnych Klientów. Wybierzmy takie biuro, które będzie dobrze skomunikowane z Twoim domem oraz będzie można łatwo do niego dojechać z różnych części miasta. Bardzo często najmądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem biurka w coworkingu, zlokalizowanego w centrum miasta. Prestiżowy, wirtualny adres podniesie także wartość Twojej firmy, kiedy dokonasz rejestracji przedsiębiorstwa na budzącej zaufanie ulicy.

Funkcjonalna sala konferencyjna

Opcja równie ważna co komfortowa strefa relaksu

Nie każde wirtualne biuro czy też przestrzeń coworkingowa posiada niezbędne narzędzia do komfortowej i efektywnej pracy. Podstawowym narzędziem wszystkich przedsiębiorców jest wifi. Dziś wszystkie biura coworkingowe je mają, jednak należy zwrócić uwagę czy jest ono wliczone w cenę wynajmu czy też dodatkowo płatne.

Wybierając swój wymarzony coworking sprawdźmy czy sale konferencyjne i sale szkoleniowe są wystarczająco ładnie zaprojektowane i funkcjonalne, by spełnić Twoje oczekiwania podczas spotkań z klientami. Nie wszystkie biura coworkingowe posiadają takie sale, więc musisz sprawdzić to przed podpisaniem umowy. Zobaczmy czy budynek wirtualnego biura jest prestiżowy i wystarczająco reprezentatywny dla Ciebie i Twoich Klientów, co będzie miało duże znaczenie zarówno przy wynajmie biura, jak i tylko wirtualnego adresu.

Sprawdźmy czy biuro ma odpowiednią infrastrukturę taką jak strefa relaksu, dobrze wyposażona kuchnia, ksero i drukarka etc, które zapewnią Ci komfort oraz niezbędne narzędzia do pracy. Zaplecze kuchenne powinno mieć odpowiedni standard, a dobre biuro coworkingowe powinno oferować miejsce do przechowywania osobistych rzeczy. Ważnym aspektem jest wyposażona kuchnia. Zwróć uwagę czy są tam niezbędne naczynia i ekspres do kawy, w którym zaparzysz kawę dla siebie i swoich Klientów. W strefie relaksu odpoczniesz po pracowitym dniu i będziesz mógł oderwać się tam od pracy. Takie strefy zwykle oferują wygodne fotele, hamaki czy nawet konsole, które zapewnią Ci relaks dzięki któremu zyskasz siłę i inspirację do dalszej pracy.

Najszybciej rozwijające się regiony w Polsce

Jak podaje GUS, ponad połowa polskiego PKB została wypracowana przez największe regiony: warszawski stołeczny, śląski, wielkopolski, dolnośląski i małopolski. Warto również zauważyć, że 6 najsłabiej radzących sobie rejonów, ma w sumie mniejszy udział w PKB niż sam tylko warszawski!

Zróżnicowanie na poziomie regionów pogłębia się

Z roku na rok pogłębia się przepaść miedzy najbogatszymi a najbiedniejszymi regionami. W najbogatszym regionie stołecznym PKB na mieszkańca jest 4-krotnie wyższe niż krajowa średnia. Co gorsza, w najbiedniejszym rejonie, stanowi ono jedynie 68 % średniej! Łatwo więc policzyć, że średnia PKB w najbiedniejszym regionie lubelskim jest aż 3-krotnie niższa niż w regionie Warszawy!

Wciąż rośnie rozwarstwienie pomiędzy najbiedniejszymi i najbogatszymi regionami

Najbiedniejsze regiony oprócz najmniejszego udziału w PKB niestety również najwolniej się rozwijającym. Wzrost gospodarczy w województwie lubelskim, które zamyka stawkę wynosi jedynie 3,5 proc. Nienajlepiej wygląda ten wynik na tle całego kraju, dla którego ten współczynnik wynosi 6,3 proc. Drugi od końca pod względem wytworzonego PKB region warmińsko- mazurski jest również na końcu zestawienia jeśli chodzi o tempo rozwoju.

Które regiony rozwijają się najszybciej?

Sąsiadujący z najsłabiej rozwijającym się regionem lubelskim region podkarpacki rozwija się najszybciej. Pod względem tempa wzrostu PKB przegania nawet Warszawę!

Rozwój regionu widoczny jest nie tylko w jego stolicy Rzeszowie. Główne kierunki rozwoju regionu to motoryzacja, informatyka oraz lotnictwo. Do regionu ściągają nowi inwestorzy w nadziei ,że również ich biznes w tym miejscu odnotuje duży wzrost i szybki zysk. Wpływ na ta sytuację ma nie tylko zysk wielkich korporacji ze sprzedaży ale również właściwe wykorzystanie środków unijnych.

Pomimo najszybszego w kraju wzrostu PKB dochód na mieszkańca w regionie podkarpackim wciąż pozostaje niski. Pod względem udziału w krajowym PKB podkarpacie ulokowało się dopiero na 10 miejscu wyprzedzając jedynie zachodnio-pomorskie, opolskie oraz wszystkie pozostałe województwa Polski Wschodniej.

Jeśli szukasz sposobu na przeniesienie swojego biznesu do szybko rozwijającego się regionu, koniecznie skontaktuj się z nami.

Bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia to stosunek liczby bezrobotnych do liczby ludzi aktywnych zawodowo w danej populacji. Jak wysokie jest bezrobocie możemy wyliczyć na dwa sposoby, w zależności od tego, kogo uznamy za osobę bezrobotną. Najczęściej do tego wyliczenia używamy ilości osób zarejestrowanych jako bezrobotne- ponieważ jest to najprostsze do wyliczenia. Natomiast według Międzynarodowej Organizacji Pracy za osobę bezrobotną możemy uznać osobę, która jednocześnie :

  • ukończyła 15 lat;
  • aktualnie nie pracuje (nie świadczy pracy w rozumieniu definicji MOP), ani nie odbywa przyuczenia do zawodu z elementami nauki praktycznej;
  • poszukiwała aktywnie pracy w tygodniu badania lub w ciągu 6 tygodni poprzedzających badanie;
  • jest zdolna do podjęcia pracy w tygodniu badanym lub następnym i wyraża gotowość podjęcia takiej pracy.
Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie tej zimy zaskoczyło ekonomistów

W aktualnej sytuacji światowej pandemii ekonomiści zakładali olbrzymi wzrost bezrobocia. Tak się jednak nie stało i stopa bezrobocia w Polsce pozostaje wciąż na stosunkowo niskim poziomie.

Mimo światowego kryzysu, stopa bezrobocia w Polsce od lutego wzrosła jedynie o 0,6 pkt proc. Mimo, że rządowe tarcze antykryzysowe powstrzymały zwolnienia, ludzie faktycznie nie pracowali. Prawie 700 tyś. pracowników nie mogło pracować ponieważ ich zakłady pracy były zamknięte. Znaczne wzrosła również ilość ludzi biernych zawodowo. Ponad 200 tyś. przeszło na emeryturę, a aż 42 tyś. postanowiło zostać jedynie przy obowiązkach domowych.

Z danych GUS wynika również, że znacznie więcej pracowników skorzystało w tym roku ze zwolnień lekarskich. Nie jest to spowodowane jedynie zachorowaniami na COVID-19 , które w drugim kwartale tego roku były szacowane na ok 32tyś.Ponad 50 tyś dodatkowych zachorowań to pracownicy , którzy mogli poczuć się chorzy ze względu na obawę przed zwolnieniem. Do grona zatrudnionych zaliczani są wciąż również ci, których etaty zostały ograniczone.

W porównaniu z poprzednim rokiem, największy wzrost bezrobocia dotknął województwo kujawsko-pomorskie, które ma obecnie najwyższy poziom bezrobocia. W drugim kwartale tego roku pracowało tam jedynie 53,5 proc. ludzi powyżej 15 roku życia.

Jeśli chcesz prowadzić własny biznes i potrzebujesz najlepszej siedziby na jej lokalizacje koniecznie sprawdź naszą ofertę!