No Widgets found in the Sidebar
azja


Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w 2022 roku najwięcej inwestycji w Polsce pochodziło z Chin, Japonii i Korei Południowej.

Chiny są największym inwestorem w Polsce od 2015 roku. W 2022 roku wartość ich inwestycji wyniosła 2,7 mld USD, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Chińskie inwestycje w Polsce koncentrują się głównie w sektorach przemysłowym, technologicznym i usługowym.

Japonia jest drugim co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jej inwestycji wyniosła 1,7 mld USD, co stanowi wzrost o 40% w stosunku do roku poprzedniego. Japonia inwestuje w Polsce w takich sektorach jak motoryzacja, elektronika i produkcja maszyn.

Korea Południowa jest trzecim co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jej inwestycji wyniosła 1,2 mld USD, co stanowi wzrost o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Korea Południowa inwestuje w Polsce w takich sektorach jak elektronika, motoryzacja i produkcja maszyn.

Oprócz Chin, Japonii i Korei Południowej, w Polsce inwestują także inne kraje azjatyckie, takie jak:

 • Indie
 • Singapur
 • Tajwan
 • Hongkong
 • Malezja
 • Indonezja

Indie są czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość ich inwestycji wyniosła 0,8 mld USD, co stanowi wzrost o 50% w stosunku do roku poprzedniego. Indie inwestują w Polsce w takich sektorach jak IT, telekomunikacja i produkcja maszyn.

Singapur jest piątym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jego inwestycji wyniosła 0,6 mld USD, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Singapur inwestuje w Polsce w takich sektorach jak IT, finanse i nieruchomości.

Tajwan jest szóstym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jego inwestycji wyniosła 0,5 mld USD, co stanowi wzrost o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Tajwan inwestuje w Polsce w takich sektorach jak elektronika, produkcja maszyn i usługi.

Hongkong jest siódmym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jego inwestycji wyniosła 0,4 mld USD, co stanowi wzrost o 30% w stosunku do roku poprzedniego. Hongkong inwestuje w Polsce w takich sektorach jak finanse, nieruchomości i usługi.

Malezja jest ósmym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jej inwestycji wyniosła 0,3 mld USD, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Malezja inwestuje w Polsce w takich sektorach jak produkcja maszyn, elektronika i usługi.

Indonezja jest dziewiątym co do wielkości inwestorem w Polsce. W 2022 roku wartość jej inwestycji wyniosła 0,2 mld USD, co stanowi wzrost o 25% w stosunku do roku poprzedniego. Indonezja inwestuje w Polsce w takich sektorach jak produkcja maszyn, elektronika i usługi.

Perspektywy rozwoju inwestycji azjatyckich w Polsce

Inwestycje azjatyckie w Polsce mają tendencję wzrostową. Jest to związane z kilkoma czynnikami, w tym:

 • Dynamicznym wzrostem gospodarczym w Azji
 • Poszukiwaniem nowych rynków zbytu przez firmy azjatyckie
 • Przystępnością kosztów pracy w Polsce

Obecnie Polska jest dla firm azjatyckich atrakcyjnym miejscem do inwestowania w takich sektorach jak:

 • Produkcja
 • Inżynieria
 • IT
 • Usługi

W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji azjatyckich w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *