No Widgets found in the Sidebar
kim jest polski przedsiębiorca

Zdolność kredytowa to określenie możliwości spłaty kredytu przez kredytobiorcę w określonym czasie. Banki ustalają zdolność kredytową na podstawie następujących czynników:

 • Dochody. Im wyższe dochody, tym większa zdolność kredytowa. Banki biorą pod uwagę zarówno stałe dochody, jak i zmienne, takie jak premie czy nagrody.
 • Wydatki. Banki oceniają miesięczne wydatki kredytobiorcy, w tym koszty utrzymania, raty innych zobowiązań finansowych, a także wydatki na rozrywkę czy podróże.
 • Historia kredytowa. Banki sprawdzają historię kredytową kredytobiorcy, czyli czy spłacał on swoje zobowiązania terminowo.
 • Inne czynniki. Banki mogą również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek kredytobiorcy, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wykształcenie czy staż pracy.

Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Aby ustalić zdolność kredytową, banki wykorzystują różne metody obliczeniowe. Najczęściej stosowaną metodą jest metoda raty stałej. Polega ona na tym, że bank określa, jaka jest maksymalna rata kredytu, którą kredytobiorca może spłacać bez nadmiernego obciążenia swojego budżetu.

Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zależy od banku. Bank może odmówić udzielenia kredytu, nawet jeśli kredytobiorca ma pozytywną zdolność kredytową. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy kredytobiorca ma niekorzystną historię kredytową lub gdy bank uznaje, że kredytobiorca nie jest wystarczająco wiarygodny.

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, warto:

 • Podnieść swoje dochody. Może to zrobić na przykład poprzez podjęcie dodatkowej pracy czy zmianę pracy na lepiej płatną.
 • Zredukować swoje wydatki. Można to zrobić na przykład poprzez rezygnację z niepotrzebnych wydatków czy znalezienie tańszych alternatyw.
 • Zadbać o dobrą historię kredytową. Spłacajmy swoje zobowiązania terminowo i unikajmy zaciągania nowych kredytów.

Dodatkowo, warto pamiętać, że zdolność kredytowa może się zmieniać w czasie. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto sprawdzić swoją aktualną zdolność kredytową.

Potrzebujesz przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Zapoznaj się z naszą ofertą coworkingu!

Jak mogę poprawić swój ranking kredytowy?


Istnieje kilka sposobów na poprawę rankingu kredytowego. Oto kilka wskazówek:

 • Spłacaj swoje zobowiązania terminowo. To najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby poprawić swój ranking kredytowy. Jeśli masz jakiekolwiek zaległości, jak najszybciej je ureguluj.
 • Utrzymywaj niską relację zadłużenia do dochodu (DTI). DTI to stosunek całkowitej kwoty zadłużenia do rocznego dochodu. Im niższe DTI, tym lepiej. Staraj się utrzymać DTI na poziomie 30% lub niższym.
 • Unikaj zaciągania zbyt wielu kredytów. Im więcej masz kredytów, tym niższy jest Twój ranking kredytowy. Skup się na spłaceniu istniejących kredytów, zanim zaczniesz zaciągać nowe.
 • Ubiegaj się o kredyty tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujesz. Im więcej wniosków o kredyt złożysz, tym niższy będzie Twój ranking kredytowy. Ubiegaj się o kredyty tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujesz i masz szansę je otrzymać.
 • Dbaj o swoją historię kredytową. Historia kredytowa to zapis Twoich pożyczek i kredytów. Sprawdź swoją historię kredytową i upewnij się, że jest prawidłowa. Jeśli znajdziesz jakieś błędy, skontaktuj się z agencją kredytową, aby je poprawić.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci poprawić ranking kredytowy:

 • Utwórz budżet i trzymaj się go. Pomoże Ci to kontrolować swoje wydatki i uniknąć zaciągania nadmiernych zobowiązań.
 • Uzyskaj kartę kredytową z dobrą historią kredytową. Użyj jej do dokonywania regularnych zakupów i spłacaj rachunek w całości co miesiąc.
 • Dodaj do swojej historii kredytowej więcej pozytywnych informacji. Możesz to zrobić na przykład poprzez zaciągnięcie niewielkiego kredytu hipotecznego lub samochodowego i spłacenie go terminowo.

Poprawa rankingu kredytowego wymaga czasu i wysiłku. Jeśli będziesz konsekwentnie stosować się do tych wskazówek, z czasem Twój ranking kredytowy powinien się poprawić.

Wirtualne biuro Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *